Z początkiem 2024 roku wprowadzone zostaną istotne modyfikacje w systemie płatności podatkowych w Polsce. Od 1 stycznia podatnicy będą zobowiązani do regulowania należności związanych z podatkiem od gier, dopłatami do gier oraz VAT za paliwa silnikowe za pośrednictwem swojego indywidualnego mikrorachunku podatkowego.

Do tej pory, tego typu opłaty były przekazywane na dedykowane konta Urzędu Skarbowego w Nowym Targu. Ministerstwo Finansów planuje, że w przyszłości na mikrorachunki będą trafiać również inne należności, takie jak cło czy akcyza. Przed zmianą, mikrorachunki podatkowe były używane głównie do wpłat PIT, CIT i VAT.

Rozszerzenie zakresu mikrorachunków jest wynikiem zmian w rozporządzeniu Ministra Finansów z 26 października 2022 roku. Celem tych zmian jest uproszczenie i centralizacja systemu płatności podatkowych. W przyszłości mikrorachunek ma obsługiwać szerszy zakres należności, w tym podatek od wydobycia niektórych kopalin, opłaty emisyjne, paliwowe oraz różnego rodzaju dopłaty i podatki.

Ważną informacją dla podatników jest to, że numer mikrorachunku podatkowego można sprawdzić w każdej chwili, korzystając z generatora na stronie podatki.gov.pl lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Korzystanie z mikrorachunku jest bezpłatne i ułatwia dokonywanie przelewów.

Szczegółowe informacje na temat działania i korzystania z mikrorachunku podatkowego dostępne są na oficjalnej stronie podatki.gov.pl.

Źródło: https://www.slaskie.kas.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024